Data: 2025 m. gegužės 17 d.
Vieta: Zapyškis, Nemuno slėnis
Šeštadienį Zapyškyje, šalia Senosios šv. Jono Krikštytojo bažnyčios, vyko jubiliejinis – jau 20-asis – Aitvarų festivalis „Tarp žemės ir dangaus“.
Šiemet renginys simboliškai sujungė dvi svarbias datas – Kauno rajono savivaldybės 70-metį ir 20 metų trunkančią aitvarų festivalio istoriją.
„Kartais reikia pakelti akis į dangų ir atitrūkti nuo kasdienių rūpesčių. Aitvarų festivalis jau 20 metų padeda tai padaryti, tapdamas vienu iš ryškiausių Kauno rajono tapatybės ženklų“, – sakė Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.
Festivalio dalyvius džiugino ne tik kūrybinės dirbtuvės, azartiškos aitvarų varžybos ir edukacijos, bet ir įspūdingi meniniai pasirodymai.
Danguje kilo šiai progai aitvarų meistrų iš Lietuvos ir Lenkijos sukurti aitvarai – tarp jų ir kolekcija su Kauno rajono seniūnijų herbais bei meno instaliacija, įkvėpta M. K. Čiurlionio kūrybos. Šventę puošė išskirtiniai koncertai ir oro akrobatikos pasirodymas.
Jubiliejinis Aitvarų festivalis Zapyškyje pristato įspūdingą programą
Gegužės 17 dieną šalia Senosios Zapyškio bažnyčios vyksiantis 20-asis aitvarų festivalis „Tarp žemės ir dangaus“ žada tapti vienu įsimintiniausių šio pavasario kultūrinių įvykių Lietuvoje. Šis unikalus renginys simboliškai sujungs Kauno rajono savivaldybės 70-metį ir 20 metų trukusią aitvarų festivalio istoriją. Organizatoriai teigia, jog jubiliejinis festivalis lankytojus džiugins pramogomis bei įspūdingais meniniais pasirodymais.
„Laimės ir dangaus užteks visiems“ – sako festivalio organizatoriai. Tai ne tik festivalio šūkis, bet ir jo esmė. Šiuo ypatingu laikotarpiu, kai pasaulis išgyvena sudėtingus politinius ir socialinius iššūkius, festivalis tampa simboliu, primenančiu apie laisvės vertę, individualumo svarbą ir vienybės reikšmę. Aitvarų skrydis virš Zapyškio pievų taps laisvės ir kūrybos išraiškos menifestacija.
Skrydis, jungiantis bendruomenes
Šių metų festivalis simboliškai sieja du jubiliejus – Kauno rajono 70-metį ir Aitvarų festivalio Zapyškyje 20-metį. Festivalio organizatoriai didelį dėmesį skyrė tarptautiniams ryšiams, pabrėždami bendradarbiavimo svarbą. Ši draugystė atsispindės ir danguje – festivalio metu bus keliami aitvarų meistrų iš Lenkijos sukurti aitvarai, dekoruoti Kauno rajono seniūnijų herbais, taigi renginys žada tapti ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniu meniniu įvykiu. Į dangų kils specialiai šiai šventei sukurtų aitvarų kolekcija, kurią, bendradarbiaudama su Kauno taikomosios dailės mokykla, pristatys menininkė Alicja SzalSky. Kauno rajono seniūnijų herbais išpuošti aitvarai, įkūnijantys savo krašto tapatybę, simbolizuos bendruomenės vienybę ir įvairovę. „Danguje išvysime tikrą meno galeriją“ – teigia festivalio organizatoriai.
Įspūdingus dangaus skrajūnus pristatys ir kiti aitvarų meistrai iš kaimynės Lenkijos. Witek Klimkowscy, kuris pademonstruos savo paties kurtus akrobatinius aitvarus, teigia, kad Zapyškio aitvarų festivalis „Tarp žemės ir dangaus“ Lenkijoje labai populiarus tarp aitvarų entuziastų ir profesionalų. Šiais metais organizatoriai su nekantrumu laukia „KUKLOK“ aitvarų mylėtojų komandos, kuri yra apkeliavusi ne tik Europos aitvarų festivalius, bet patirtį kaupė tokiose šalyse kaip Indija, Tunisas ir t. t.
Tačiau tai tik pradžia. Ne mažiau įspūdingas – specialiai šiam renginiui Lietuvos aitvarų meistrų sukurtas milžiniškas aitvaras, įkvėptas M. K. Čiurlionio kūrybos. Tai bus meno instaliacija, kuri kvies prisiminti lietuvių dailės ikoną ir jo mistines keliones į dangų. Aitvaras taps ne tik estetine, bet ir intelektualine žinute. Renginio scenarijuje M. K. Čiurlionio mintys taps festivalio idėją vienijančia grandimi. Neatsitiktinai renginiui vesti organizatoriai pasirinko itin charizmatišką ir be galo kūrybingą vedėją – aktorę, dainininkę Aistę Lasytę, kuri puikiai atspindės laisvės, kūrybos, dvasinio skrydžio temas.
Simbolinis atminimo ženklas – aitvaro knechtas
Vienas ryškiausių jubiliejinio Aitvarų festivalio akcentų – skulptoriaus Luko Šiupšinsko sukurtas Aitvaro knechtas – atminimo ženklas, simboliškai „įžeminantis“ festivalio istoriją Zapyškio peizaže ir primenantis, kad štai čia, šiose pievose, jau 20 metų kyla aitvarai.
Knechtai – tai žemi, tvirti stulpai, naudojami laivams švartuoti. O šiame kontekste, anot skulptoriaus, tai žaismingas siūlymas prišvartuoti savo aitvarą. Tačiau už šios šypseną keliančios minties slypi gilesnė prasmė: tai vieta, kur dangus susitinka su žeme, skrydis su grįžimu, laisvė – su atsakomybe. Taigi knechtas čia tampa dangaus prieplauka, aitvaro švartavimosi tašku, dvasinio skrydžio inkaru.
Skulptūra bus sumontuota toje pačioje linijoje kaip ir miesto dviračių prirakinimo stulpai. Knechtas taps žaismingu kultūriniu hibridu, jungiančiu laivybos pasaulį, skrydį ir miestietišką dviratininkų kasdienybę. Tai puikiai atspindi visą festivalio dvasią: rimtą meninį gestą, kupiną laisvės, ironijos ir kūrybinės žaismės. Festivalio atidarymo ceremonijoje šis atminimo stulpas bus simboliškai atidengtas. Kauno rajono savivaldybės meras prie knechto pririš pirmąjį aitvarą – kaip pažadą ir kvietimą tęsti laisvės, kultūros bei bendrystės dialogą, sklandantį virš šio krašto jau 70 metų.
Muzika, dirbtuvės, aitvarų varžybos ir neįtikėtinas festivalio finalas
Festivalio organizatoriai žada itin turtingą programą visą dieną. Pabrėžiama, kad renginys pritraukia lankytojus ne tik iš visos Lietuvos, bet ir iš užsienio. Ypač festivalį mėgsta šeimos,